Medya ve Kültür Sempozyumu

Yayınlandı: Temmuz 7, 2009 kafaayari tarafından Yazılar içinde
Etiketler:, ,

Ali Şimşek – Birgün

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) ve Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) işbirliğiyle 5. Medya ve Kültür Sempozyumu Zonguldak’ta dün son buldu. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi ve Karaelmas Gazeteciler Derneği işbirliğiyle yapılan Medya Kültür Sempozyumu yerli ve yabancı 300 biliminsanının katılımıyla gerçekleşti.

2 Temmuz’da başlayan sempozyum yurtiçi ve yurt dışından 181 katılımcıya ev sahipliği yaptı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu’nun yürüttüğü organizasyonda üç gün boyunca 33 ayrı oturum-panelde 149 bildiri sunuldu. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi konferans salonlarında gerçekleşen sempozyum Çarşamba sabahı Rektör Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, NTV’den Erman Yerdelen ve Kültür Araştırmaları Derneği Başkanı Gönül Pultar’ın ve Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Atilla Öksüz’ün konuşmalarıyla başlamış oldu. Açılışta ayrıca Belediye Başkanı İsmail Eşref Zonguldak’ın tarihi hakkında detaylı bilgiler verdi.

Açılış konuşmalarının hemen ardından Hıfzı Topuz’un katıldığı Medya ve Siyaset kültürü konulu oturuma geçildi. Topuz öncelikle yeni iletişim teknolojilerinin medya ve siyaset üzerindeki yeni etkilerine değindi. Ayrıca Atilla Öksüz’ün moderatörlüğünde gerçekleşen Yerel Medya toplantısında Gazeteci Fikret Bila, Orhan Erinç, Erman Yerdelen Zonguldak yerel gazetecileriyle sorunları tartışma fırsatı buldular. Toplantının öncelikli sorunu yaygın basın, haksız rekabet, dağıtım sorunları ve gazetecilerin özlük hakları oldu.

İşçi Sınıfı tartışıldı

Sempozyumun en hararetli oturumlarından biri ‘İşçi Sineması’ üzerine gerçekleştirilen iki oturum oldu. Mehmet Öztürk’ün oturum başkanlığında geçekleşen ilk oturumda Marmara Üniversitesi’nden Neşe Kaplan Ken Loach Sinemasında İşçi Sınıfının Temsili, Elif Demoğlu, Dardenne Kardeşlerin Filmlerinde Alt Sınıfların Temsili, Mehkat Öztürk ise ‘Mısır Sineması’nda Görülen’ İşçi Manzaraları’ konusunda sunumlarını yaptılar. İşçi sınıfının değişen ve değişmeyen yönleri, beyaz yakalılar ve hizmetler sektörü tartışılan başlılardan bazılarıydı.

Oyun ekonomisi ve yeni medya

Sempozyumun diğer ilginç oturumlarından biri ise bilgisayar oyunlarının ve dijital kültürün tartışıldığı ‘Dijital Kültürü Paylaşmak’ konusu oldu. Kerem Yavuz Demirbaş, Bora Mustafa Altun, Lalehan Öcal ve Meltem Einçmen Kanoğlu, çocukluk, simülasyon, kapitalistleşen oyun dünyası ve şiddet çerçevesinde araştırmalarını ve alan araştırmalarını sundular. Diğer oturum Dijital Oyun Kültürü’nde ise, Prof. Dr. Mutlu Binark’ın geniş araştırması Kültür Endüstrisi Olarak Dijital Oyun tartışıldı.

Yarın sona erecek sempozyumda Tüketim-Reklam, Kamusal Alan Medya, Yurttaşlık-Kimlik, Görsellik, Çocuk ve Medya, Kent ve Medya, Star İmgesi, Toplumsal Hareketler ve Bellek, Gündelik Yaşam, Frankfurt Okulu, Medya Çalışmaları ve Türkiye, İnternet (hala) Yeni Mi? isimli oturumlar yapılacak.

Düzenleme komitesinden Nurçay Türkoğlu, ‘Medyada görünenler kadar görünmeyenlerin de tartışılması amaçlanan 2009 sempozyumu için iletişim ve medya araştırmacılarının Zonguldak’ta buluşması, kentin dünyaya açık yüzünün paylaşılmasına katkıda bulunacak dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s