Sanal Eylem, Gerçek Direniş

Yayınlandı: Kasım 30, 2008 kafaayari tarafından Yazılar içinde
Etiketler:, , , , , , ,

ibmiscileriSanal eylem oyun ortamında, forumlarda, bloglarda ve imza sitelerinde uygulanan bir eylem tarzı. Eylemin doğrudan alternatif medya kanalıyla gerçekleşmesi, mücadele alanı sadece sanal dünyayla sınırlı kalmadığı taktirde etkisiz kalmasına neden olmuyor. IBM çalışanlarının Second Life eylemi ve sonrasındaki mücadele pratiği buna iyi bir örnek.

IBM Türkiye çalışanları yasal hakları olan örgütlenme hakkını kullanarak TEZ-KOOP İŞ sendikasına üye oldu. Toplu sözleşme haklarını kullanmak için 26 Mart 2008 tarihinde Çalışma Bakanlığına yetki başvurusunda bulundular. Çalışma Bakanlığı 209 IBM Türkiye çalışanının Noter kanalı ile yapmış olduğu üyelik başvurusunu onayladı ve 11 haziran 2008 tarihinde IBM’i bilgilendirdi. Ancak, IBM yönetimi Toplu sozlesme ve grev yapma hakkımızı geciktirmek için 17 Haziran 2008 tarihinde “Gerçeğe aykırı ve uydurma gerekçelerle itirazda bulundu.

Bundan sonra sendikal hakları için mücadeleyi önlerine koyan IBM çalışanları ilk olarak Second Life oyununda bir sanal eylem düzenlediler. Daha önce benzeri yapılmış olan bir eylem türü olan sanal eylem, oyundaki avatarlarla gerçek hayattaki miting, yürüyüş ve basın açıklamalarına benzeyen bir eylem gerçekleştirilmesi olarak ifade edilebilir. Eylül 2007’de İtalya’daki IBM çalışanları benzer bir eylem yapmıştı.

ibm_eylem2IBM çalışanları 24 Ekim 2008 günü ilk sokak eylemlerini yaptılar. Sanal eylemin aslında o kadar da sanal olmadığı, sanal dünyanın-simulasyonun gerçeklikten o kadar kopuk olmadığını gösterdiler. Bunun yanında Bilişim çalışalarının da işçi sınıfının diğer kesimlerinden sömürü ve direniş açısından farklı olmadığı ortaya konulmuş oldu. Yapı Kredi Plaza önünde toplanan IBM çalışanları, TEZ KOOP İŞ üyeleri, EMO üyeleri ve destekçiler sendika haklarının tanınması için seslerini yükselttiler. Pankartları, maskeleri, dövizleri ve bildirilerinde kendi renklerini ortaya koydular. 

Son olarak 3 sendika temsilcisi sudan gerekçelerle, gerçekte sadece sendika örgütlenmesi yaptıkları için işten çıkarıldılar. IBM’deki Bilişim işçilerinin mücadelesi sürüyor.  Bundan sonra sendikal hakları güvence altına alınana kadar her çarşamba Yapı Kredi Plaza önünde eylem yapacaklar.

İlk eylem 3 Aralık Çarşamba Saat 12:00’de Yapı Kredi Plaza önünde olacak. Eylemlere internet kanalıyla ve sokakta “gerçek” desteğinizi bekliyorlar.

yorum
  1. Dreamer dedi ki:

    Bu mucadelenin seyri daha sonradan ne oldu? Acaba haberin altina bir durum guncellemesi yayinlayabilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s