Eski Bir Haber: Oyun Üreticilerine Karşı Grev İhtimali Belirdi

Yayınlandı: Eylül 18, 2008 kafaayari tarafından Yazılar içinde
Etiketler:, , , , , , ,

Henüz Mortal Kombat’a (Ölümcül Dövüş) girmediler ama bunu kuşkusuz Counter-Strike (Karşı Saldırı) olarak adlandırabiliriz.

Xeni Jardin Wired News – 05.27.05

Salı günü, aktörleri temsil eden iki Hollywood sendikası üyelerinden elektronik oyun üreticilerine karşı grev için sözleşme pazarlığının başarısız olması nedeniyle yeşil ışık yakmalarını talep etti.

Yaklaşık 1000 kadar Screen Actors Guild (SAG) üyesi ve 1000 American Federation of Television and Radio Artist (AFTRA) üyesinden, Electronic Arts, Vivendi Universal, Rockstar Games ve LucasArts gibi 70 video oyunu üreticisine karşı grev başlatmak için izin istendi.

En tartışmalı mesele şu: Aktörlerin seslendirdikleri oyunlardan elde edilen kardan pay alıp almayacağı.

SAG ve AFTRA temsilcisi Seth Oster’e gore “2004’de Çok satan 10 oyundan 9’u sendika sözleşmeleri altında seslendirme kullanılarak üretiliyor. Bu yüzden oyunların kalitesi de katlanarak artıyor.”

İki sendika tarafından önerilen bir kaç modelden birinde aktörler seslendirdikleri oyun 400 binden fazla satınca ekstra bir ücret alacaklar. Bunun üstünde her 100 binlik artışta bu ücrette de artış olacak.

Oster’in Wired News’e aktardığı kadarıyla “Eğlence endüstrisinin öteki tüm sektörleri ürünü hayata geçiren vasıflı çalışanlara karı paylaşan bir model sunuyor. Video oyunu endüstrisi tek istisna ve bud a adil değil.”

Publishers Interactive Bargaining Group’tan Bob Finlayson’sa karşı bir görüş savunuyor.

“İnsanlar oyunları oynamak için satın alır, sesleri duymak için değil.” diye karşı çıkıyor Finlayson. “Teknoloji oynamayı yaratır, aktörleri değil. Bu oyunları oynayan insanlar bunu anlıyor ve bazı oyuncular bu sesleri duymaktan rahatsız oldukları için sesi bile kısabiliyor. Sinema veya televizyonda aktörlerin performansları deneyimi yaratır. Bilgisayar oyunlarındaysa yaratmaz.”

Oyun endüstrisinden pazarlığı yürütenler seslendirme sanatçılarına tek ve değişmeyen bir ücret ödemek istiyorlar. Görüşmelerde sendikalara 3,5 yıllık anlaşma süresince ücretlerde %35 artış önerdiler. Bu teklifle birlikte seslendirme sanatçılarının standart ücreti saat başına 275$’dan 375$ dolara çıkacak.

Sendikalar ve oyun üreticileri arasındaki Interactive Media Aggrement (Interaktif Medya Sözleşmesi) 1993 yılında yapıldı ve 2001 yılında revise edildi. Süresi dolan sözleşme için taraflar arasındaki görüşmeler 13 Mayıs’ta anlaşmazlıkla sonuçlandı.

Seslendirme yapan çoğu aktör herkesçe tanınan isimler olmasa da, film yıldızlarına olan talep de son yıllarda arttı. James Caan, Robert Duvall’in sesleri ve son olarak Marlon Brando’nun sesi Oscar ödüllü The Godfather filminin Electronic Arts tarafından yapılan oyun versiyonunda yer alacak. Peter Fonda ve Samuel L. Jackson’ın seslerini popular oyunlardan Grand Theft Auto: San Andreas’ta duyabilirsiniz. Aksiyon filmi oyunculuğundan gelme vali Arnold Schwarzennegger’in sesi Terminatör 3’ün Game Boy sürümünde kötü adamları haklarken duyulabiliyor.

İki sendika da işi durdurabilmek için nitelikli çoğunluğu elde etmek zorunda: SAG’da %75’in onayı, AFTRA’da ise oyların 3’te 2‘si. SAG ve AFTRA’nın oyun üreticilerinin son teklifi geçmeden bir hafta önce, yani 7 Haziran’da grev oylamasına gitmesi bekleniyor.

Eğer SAG ve AFTRA üyeleri işi durdurma kararı alırsa üreticiler sendikalı olmayan seslendirmecilere yöneleceklerini söylediler.

1933’te kurulan SAG film, TV, reklam ve müzik klibi aktörlerini temsil ediyor. 1937’de kurulan AFTRA ise TV, radio, ses kaydı ve internet programcılığını içeren eğlence ve medya alanındaki çalışanları temsil ediyor. Bu sendikalar video oyunları alanına, 1990’lardan sonra oyunlarda gittikçe artan talepten sonar girdiler.

 

http://www.wired.com/entertainment/music/news/2005/05/67658

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s