Liero’dan Dark Room’a Hot-Seat

Yayınlandı: Eylül 6, 2008 kafaayari tarafından Yazılar içinde
Etiketler:, , , , ,

1995’te Worms oyunu ile aynı klavyeden dirsek dirseğe, omuz omuza mücadele etmenin keyfini yaşamıştık, belki ilk kez değil ama en hareretli haliyle denebilir. Liero 1998 yılında Finli programcı Joosa Riekkinen tarafından yapılmış Worms’un real-time versiyonu diyebileceğimiz bir oyun. Fakat Liero’yu worms üzerinden tanımlamak Liero’ya haksızlık olacaktır.

Liero, iki kurtçuğun iki boyutlu bir haritada ninja ipleri ve türlü silahlarla gerçek zamanlı olarak savaşmalarına dayanıyor. İki kurtçuk da aynı klavyedeki farklı tuşlarla idare ediliyor. Bu da oyunu oynarken dirsekle rakibi klavyeden uzaklaştırmak gibi oyun dışında fiziksel müdahalelere de olanak tanıyor.

Hot-seat denilen yan yana aynı klavyeden oynama eylemi aslında hem tasarımcılar hem oyuncular açısından bulunmaz bir nimet. “Aşkın Gözü Kördür” yazısında geçen Dark Room Sex Game bu oyun modunu içerikle ve biçimle uyumlu bir şekilde kullanmış. Aynı klavyeden 6 kişi birlikte bu oyunu oynadığında oyunun ismine layık bir komedi tablosu ortaya çıkıyor.

Diğer bir yöntem de aynı bilgisayarda sıra ile oynamak. Bunu Heroes Of Might and Magic’te görmüştük. Anlamsız ve katlanılmaz bekleme süreleri bu yöntemi cazip kılmasa da Liero’daki gibi aynı klavyeden aynı anda oynamak günümüz oyunlarında hala tercih edilebilir.

yorum
  1. Oyuncuu dedi ki:

    Aynı anda oynamak eğlenceli ama bir de aynı anda çok fazla sayıda basılan tuşlar birbirini kilitlemese… Şayet Liero’da da ip atmak ya da silah değiştirmek için birden fazla tuşa basma gerekliliği action ortamında heyecanla da birleşince bunu sık sık yaşamak mümkün…Ama her şeye rağmen eğlence en üst seviye de tabii ki..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s