Fallout 3’ü beklerken

Yayınlandı: Eylül 3, 2008 kafaayari tarafından Yazılar içinde
Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Interplay’in çıkardığı RPG oyunları Fallout 1 ve 2’nin başarısının arkasında yatan pek çok neden sayabiliriz. İyi bir isometric oyun motoru. Tatmin edici karakter yapay zekası. O dönem için şaşırtıcı gelmeyecek sıra bazlı (turm based) savaş modu. Bir sürü yaratık, düşman, mekan… Fallout serisini böyle mi ifade etmek uygun olur? Yani teknik özellikleriyle mi? Ben ayırt edici noktanın bu olduğuna inanmıyorum. Fallout ender rastlanan bir bütünlüğü yakalamış bir oyun.

Disütopya öykü, apocaliptik dünya, retro futuristic üslup, post-punk görsellik! Karşımızdaki parodi ile kara mizah arasında gidip gelen bir çizgide geçmişin geleceğe dair umut ve korkularına eleştirel bir bakış. İronik tarzıyla hafızalardan silinmesi mümkün olmayan bir oyun deneyimi yaratmıştı.

Fallout’u hala açıp oynayabilmemde belki de içerik ve biçim arasındaki bütünlüğün de etkisi vardır. Okuduğum metin, çeteye kattığım NPC, elimdeki silahım, bunlar MMORPG’lerdeki kılıç-kalkan borsasının içinde değişim değeri olan metalar gibi değil, öykü açısından değer kazanıyorlar sanki. Ortada tam anlamıyla çizgisel bir öykü olmamasına rağmen bir şekilde her yandan kuşatan oyun detayları bir şeyler fısıldıyor. Fallout bir sanatçının elinden çıkmış dersek, onun derdini, duygusunu sonuna kadar hissettiğimiz söylenebilir.  Oyun öyküye indirgenemez belki ama meselesini bir şekilde anlatıyor, oyuncuya kendi öyküsünü kurdururken. Auteur’den ve oyunlardan bahsederken hep Fallout geliyor aklıma. İç anlam, belirgin bir üslup, dünya görüşü, teknik yetkinlik… Bu oyunda bunlar var ama arkasındaki büyük yaratıcı fikir kime ait? Brian Fargo? Fallout’u bir Hitchcock filmi, mesela Vertigo gibi görmekten alamıyorum kendimi.

Fallout’u oynarken bilim-kurgu ve fantezi edebiyatı okumak ve filmlerini izlemek disütopya deneyimini genişletmişti. Şimdi Fallout 3 çıktığında eski Fallout oyunlarını oynamış olanlar ne düşünecek merak ediyorum? Oynayınca ne hissedecekler? Muhtemelen hayal kırıklığı. Başka bir oyun olacak Fallout 3, orası kesin. Başka ve iyi mi olacak bilemiyorum. Daha önce Fallout oynamamış, ilk defa oynayan gençler için bu karşılaşma bizim Fallout’la yıllar önceki karşılaşmamızla aynı duyguyu mu verecek?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s