Büyük Bir Kardeşin Yeni Oyuncağı: Gücetapan online

Yayınlandı: Nisan 19, 2007 dschrgd tarafından Yazılar içinde
Etiketler:, , , ,

Neden oyunları tanımlamak yerine aslında bu sektörün gelişiminde birer etken olan kendimizi tanımlayarak başlamıyoruz?

Oyun paketlerinin vitrinlerdeki ayakkabı gibi değerlendirilmesi ve bize sunduğu çeşitsizlik normal, çünkü oyunlara bakış açımızda gereklilik arz edecek kadar ilerlemeyi uzun süredir gösteremiyoruz. Bu nedeni açıklayabilmek için önce nerede durduğumuza bakmalıyız. İşte kafa ayarına asıl burada ihtiyaç duyuyoruz.

Bir reklam; Adam balkona çıkmış sigarasını içer. Arka planda beliren hatun ise adamın cazibesine kapılıp peşinden yavaşça gelerek ona sarılır. Ses şöyle der; “Parliament sinema kulübünün sunduğu gece sinemasını izliyorsunuz.”

Burada anlatılmak istenen nedir? Ne zaman kadınlara karşı güvensizlik yaşasak Parliament mi içmeliyiz? Haddi canım… Ama bilincimiz bir paniklerse emin olun konuyla ilgili gördüğü ilk şeyi yapacaktır. Bu örnekte olduğu gibi oyunlarda da teröristlere savaş açan polis kimliğine bürünebilir, ya da dünyayı ele geçirmeye çalışan yaratıkları yok edip gücünüzü ispatlarsınız. Güçlü, güçsüz sayısız düşman ve güçlenmesi engellenemez “sen”.

İnsanlık var oldukça ana rahmine geri dönüş isteğiyle bu dürtünün anlaşılamamış hali olan itilme, diğer kişi olma korkusu arasında yaşayacak tek değişmez kural gözüküyor. Bu kural korkumuzla beslenen, tükenmek bilmez ihtiyaçlarıyla içimizde semiren “Güç Bağımlılığı”dır.

Doğal olarak tarih ilerledikçe bir şey daha bu güç bağımlılığı ile birlikte insanlığı takip edecek. Bilinçli olarak kaybettirdiği düşünme yeteneğine karşılık önümüze çeşitli güç kaynakları sunarak asıl korkumuzun yansımalarıyla aramıza sözde set çeken (aslında yeni korku cepheleri açan) ve bu bağımlılığımızı kullanarak bizi yöneten “Büyük Kardeşler (BK)”.

Bir BK olabilmenin yolu da tıpkı Diablo’yu yenerek kendisi de taşın gücüne kapılıp yeni Diablo haline gelen savaşçı gibi konuyu anlamaktan geçer. Bazılarımız bir BK olabileceğine sevinip bu gücü isteyerek yazının devamını okusun diye böyle yazdım. 😀

Doğumdan bu güne BK nasıl yaşayacağımızla ilgili değerli bilgiler vermiştir. Biz bu değerler doğrultusunda büyümek için özel mamalar yedik, neden? E çünkü özel mamalar olmasa cılız sevimsiz bir ucube haline gelirdik… Ağız kokusuyla rezil olmamak için günde üç kez diş macunu tükettik. İki kez de yeterliydi ancak tedbirli olmamızı söyledi BK günlük beyin yıkayan reklamlarıyla. Günde üç beş rekat “Colgate ile temizlenmeyen” kişiyi kim beğenirdi ki? Çünkü Colgate sadece dişlerinizi değil, ruhu da temizler.

Elimizden kolayca kayan güveni bulmak, güç kazanmak için kaynaklarımızı harcadık. Yasaklanmış olandan kaçıp güçlünün yanındaki yerimizi garantiledik. Çok daha fazla korktuk. Bu sefer de üzerimize giydiğimiz markaları zırh yaptık. Telekomünikasyonu güç edindik. Kim cep telefonsuz dolaşıyor? Evde unutunca kim endişelenmiyor? Üzülmeyin şimdi SekreterCell var.

Tabi bunların bir getirisi de oldu. Yalan yanlış öğrendiğimiz bilgiyi kalkan ve elimize geçen tüm yetkiyi de kılıç yapıp daha güçsüze göz açtırmamak üzere köşeye sıkıştırmak için kullandık. İçimizden bir ses hep istediğini almak için bizden kalan kırıntıya karşı mücadele verdi. Tabi ki daha fazlası gerekiyordu.

Neyse ki BK yardıma yetişiyordu. Suni korkularımızla yüzleşmemizi her defasında başarıyla engelleyerek hayatımızdan eşit orandaki yönetim hakkını öncekilere ekledi. Kendimize olan inancımızı alarak yerine güç bağımlılığını koydu. Bizi kendine muhtaç kişiler haline getirdi.

Şimdi bir yandan daha güçlü olanın yaşamımızı yönetmesine ağlayan, bir yandan da bulduğu her fırsatta en yakındaki dostlarına bile elindeki kılıcı tehdit edercesine savurarak açlığını dindiren ikiyüzlü yaratıklara dönüştük. BK, yeni silahını tam bu noktada kullanmaya başladı. Yıllarca sürecek sömürüsüne elindeki teknoloji ve bilgiyi kullanarak yeni bir cephe açtı.
Gücetapan Online

Kral zırhını ters giymiş, adamları bu yüzden savaşı kaybedeceklerine inanmıştı. Bunu fark ederek gemiden aniden saldıracakları sahile atladı. Yere inerken yaptığı bir hamleyle elindeki sancağı kuma saplaması laneti bozdu, şimdi askerler savaşın kazanılacağını düşünüyordu.

Bu cümlede belirtilen olay gerçektir, çok ince ve aslında kafamızda mekanize edilmiş direktifler bir topluluğu kontrol yöntemleridir.

Tarihin en büyük dolandırıcılığı ancak üzerinde özenle çalışıp ortaya çıkarıldığında ayıplanabilecek ancak üstünkörü bakıldığında görülemeyecek kadar üst urupla kurgulanmış, yıllar süren bir emek ve para sömürüsü olabilirdi. Sonunda önem sıralamasına yerleştirip para ve çıkar ilişkileri kurduğumuz dostlarımız arasından önemsiz kişileri gerekirse çakallar gibi birleşip ezebileceğimiz bir mekân yaratıldı. Şimdi gücümüzü kanıtlayabiliriz.

Online oyunlar, iletişim becerisi daha zayıf oldukları için (örneğin ben) kolayca ellerinden alınmış kişilerin bir milyon diğeriyle savaşabileceği, hatta ticaret yapabileceği basit kuralları olan bir platform. Şöyle birkaç maddeyle özetleyelim.

1. Gücetapan’da Oyuna Başlamak
Bir server’da doğan kullanıcı karakteri level 30’ a kadar noob “ezik” adıyla anılır. Diğer birçok oyunda olduğu gibi temel alınan ve oyunun hayattakine benzer deneyim arttırma, daha iyi dövüşme teknikleri geliştirmesi kuralına dayanan experience “deneyim” arttırma yoluyla level atlanıyor.

Yani kural bir, daha iyi dövüşmek için level atlayın, klanlar düşük level’daki kişileri aralarına almak istemezler. Güçlü bir klana dahil olmak oyundaki partilere alınma şansınızı birdenbire arttıracaktır. Parti lideri level 60 üstü bir klana dâhilseniz sizi hemen fark edecek, derhal daha düşük level’lardaki birini partisinden atarak sizi bu muhteşem partiye dâhil etmek isteyecektir.

2. Gücetapan Klan Kavramı
Klan kavramını oyun içinde anlamak için o klan adına iyi ya da kötü durumları açıklamak gerekir. Bu olaya klanın genel amaçlarını göz önünde bulundurarak bakmak gerekir. Yani amaç ile döngüde olduğundan; bu iyi, ya da bu kötü diyebilmek için mesela yönetimin düşüncelerine karşı çıkmadan yaşama durumunu iyi olarak algılanabilir. Bir başka deyişle kişisel yaşam klan içinde hesaplanamaz.

Klan içinde yaşam çok dağınıktır, kimin ne yaptığı belli değil. Sesler, fikirler, durumlar görünüşte başa çıkılamayacak gibi. Çok seslilik.

Ancak madem bir klan içerisindesiniz, tabi zamanla güç ihtiyacınız giderilmek zorunda. Bir amacınız varsa çok seslilik moralinizi bozacaktır. Susturulan çok seslilik klan içi hareketlerinizi genişletir, rahatça hareket etmenizi sağlar. Kişiler artık tek amaca yönelmiştir. Sizin amacınıza…
<!–[if !supportLineBreakNewLine]–>
<!–[endif]–>

Şimdi toparlayalım…
Bir klanda söz sahibi olabilmek ve hatta yüksek level’da iseniz asist olmak (klandaki anlaşamadığınız ya da güçsüz bulduğunuz karakterleri atabilmek, yeni kişileri klana alabilmek görevi) için yapmanız gereken tek şey tüm klanı bir konuda cesaretlendirerek gündem yaratmaktır. Böylece kararsız fikirleri de beraberinde yönlendirmiş oluruz.

Bir insanı cesaretlendirmek güç iştir. Ona eğitim, bilgi, deneyim ve temel sağlarsınız ya da kısa yoldan daha kötüsünü göstererek rahatlamasına olanak tanırsınız.(BK)

Sonra rahatladığı bu konu için oyun hayatından bir bölümü ele geçirmiş olursunuz. Bunu şöyle açıklayabiliriz: Seni düşünüyorum oyun hayatının bu zorlu evresinde sana yardımcı oldum hayatına yön verdim. Şimdi yine dediklerimi yap ve rahatla, gücüme katıl.

Artık emekleriniz sonuç veriyor, klan içindeki deneyimsiz oyuncuları kasarak (partiye alıp onların yerine siz yaratık öldürdünüz böylece onlar sayenizde güç kazandılar) oyun hayatlarını ele geçirdiniz. Fikir sahibi olmayan kişiyi bu yöntemle elde etmek kolaydır. Karakter sahibi kendi oyun hayatı üzerinde ne derece hak sahibi olduğunu bilmediğinde korkuya kapılır. Bu korkuyu yönlendirmek kolay bir iştir. Bir önceki aşamayla güç bağımlısı haline getirilen kişi, gücü arama işini bir birliğe katılma eylemiyle noktalayacağından bu olanaklıdır.

3. Gücetapan İçi ve Dışı Ticarete Giriş 😛
Oyunlar içerisinde “Merchant” yaratıklardan çıkan malzemeyi satışa koyma, 300 kişilik pazarlarda serbest piyasa içinde pay oluşturma ve piyasayı düşürme olanaklarına sahipsiniz.

Bunun yanı sıra “dupe” elinizdeki malzemeyi hileyle kopyalayarak zavallı kullanıcılara satma hakkınız da var. Tabi kullanıcıların aldıkları bu kopyalanmış giysi, balta, kılıç ve kalkanları bir sonraki oyun güncellemesinde kaybedeceklerini düşünmek yersiz. Nasıl olursa olsun para kazanmalısınız.

Oyun piyasasında enflasyonun yükselip alçalmasının iki sebebi var.

1.Kopyalanan pahalı malzemenin NPC “non playing user” lere satılması ile elde edilen haksız kazancın piyasadan gerçek malzeme satın alarak oyuna sokulması.

2. Koxp vb. uygulamalar “bir çeşit oyun hilesi” ile birim zamanda çok daha fazla yaratık keserek içerisinden seyrek çıkan malzemeye çok kısa bir sürede sahip olmak. Bu ikincisini kontrol altına almak adına bir takım girişimler mevcut. Örneğin bir ay kadar yaratıklardan çıkan item kalitesi düşürülerek piyasaya kaliteli malzeme girişini engellemek. Böylece etrafta çok bulunan bu malzemenin çeşitli şekillerde yok olması beklenerek yeniden hedeflenen seviyeye dönüş yapılıyor.

“Eklemeden edemeyeceğim şu olay çok fazla kişinin başına gelmiş, nasıl oluyorsa artık;
– OO ne kadar güzel bir kılıç bi kez kullanabilir miyim? Ehehe, ilginç ama işe yaramış…”

3a. Duper’lar
Bir malın dupe metoduyla kopyalandığını hiç bir zaman anlayamazsınız. Ancak duper’ ın çok paraya ihtiyacı varsa aynı malzemeyi yan yana satışa koyması durumunda biraz çakılabilir. Duper’ lar genelde voliyi küçük scroll kağıtları kopyalayarak vuruyorlar. 5000 kağıt tanesi 1 milyon coins’den 50GB (1GB =1m. Coins) yani 5 milyar coins para yapıyor ve bu da oyun içerisinde bir çok güzelliği satın almanızı sağlıyor. Böylece bir dahaki patch e kadar satış yapmak yerine NPC’ lere bu kağıtları satarak birden milyarder olabilirsiniz.

Bende dahil Türk oyuncuların çoğu duper’lara YTL ile para vererek oyun içindeki bu paraya sahip olduk. Şimdi oyun daha bir içi boş gibi, sahip olamayacağımız şey yok gibi duruyor maalesef… Bu size bir şey hatırlatıyor mu?

3b. Koxperlar
Koxp uygulama kullanarak bir karakteri iki haftada level 70 yapanları tanıyalım. Genelde rogue olurlar, diğer karakterlere de uygulanıyormuş ancak ben görmedim. Yerde oturup etrafa durmadan ok fırlatan karakterlere koxper diyoruz. Sonra bu karakterler biri tarafından görülüp GM’lere bildirilmemiş ve ban yememiş ise koxper sahibi tarafından 500 YTL gibi fiyatlar üzerinden satılarak kazanç sağlanır.

Kazanç bununla bitmez bu çok şahane bir dolandırıcılık sektörüdür, diyelim ki sattığı kişi Ankara’da kendisi ise İstanbul’da, sıkı bir ağızla bu kişinin dostluğu sağlanıp para aldıktan ve karakteri verdikten sonra ana ofise mail gönderilip karakteri geri alanlar, sonra bunu yeniden satanlar da var.

Şimdi en azından oyunlara göre nerede durduğumuzu görebiliriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s