Bilgisayar Oyunlarında Senaryo

Yayınlandı: Mart 16, 2007 kafaayari tarafından Yazılar içinde
Etiketler:, , , , , , ,

Monkey Island

Bilgisayar oyunu ile yazılı bir metnin ilişkisine çoğunlukla özel bir önem atfedilmiyor. Kart oyunları, spor oyunları, reflekslere dayanan basit nişancılık oyunları, masa üstü oyunları ve türlü zeka oyunları senaryo olmaksızın oyun niteliklerinden bir şey kaybetmeyeceklerdir elbette. Fakat tür mantığı içinde yaklaşarak ve senaryoyu-kurguyu tekil örneklere hapsederek bilgisayar oyunu senaryo ilişkisini zayıf bir bağ olarak görmek büyük bir hata olacaktır.

Nasıl western filmleri silahlardan, kovboylardan, atlardan ve vahşi batı kasabalarının bir toplamının ötesindeyse; oyun da çeşitli oyun bileşenlerinin basit toplamından ibaret değildir. Orijinal Tetris oyununa bile baktığınızda soğuk savaşın, uzay yarışının izlerini görebilirsiniz. Öyleyse ortada bir konu, bir doku hatta bir ideoloji olduğu rahatlıkla söylenebilir. Tetris oyununda bölümler ilerledikçe arka plan değişir ve son seviyenin arka planı uzay boşluğu ve Sovyet kozmonotudur.

Basit örnekleri bir yana bırakırsak günümüzdeki karşılığıyla piyasa için üretilmiş geniş bir prodüksiyon gerektiren bilgisayar oyunu giriş ve sonuç videoları, oyun arası görüntüleri, ustaca kurgulanmış oyun içi demoları(belki bu terimlere daha iyi Türkçe karşılıklar bulmalı) ve oyun karakterinin oyun boyunca gerçekleştirdiği eylemleriyle sinema ve animasyonu belki de aşan bir noktada durmaktadır. Bu oyunların içinden senaryoyu söküp alamayız.

Yalnız senaryo konusunda iddiadımızın temelinin bu olduğu sanılmasın. Bazı sinematik oyunlar geçmişte gerçekten de çok başarısız oldular ve bu başarısızlıkları savlarımızı çürütecek deliller olarak öne sunulabilirler. Gerçi burada bir düzine başarılı örnek de sayılabilir, fakat erken dönem bazı oyunların doğrudan sinemadan uyarlanmış hatta kopyalanıp yapıştırılmış olması senaryo – oyun formu ilişkisi açısından bizce de sorunludur.

Oyunun en güçlü örnekleri ve bugün çokça oynanan oyunların bir bölümü, bazı basit metinlerin etkileşimli ortamda video kolajının ötesine geçerek, duygu, atmosfer ve düşünce yaratmanın sinema, tiyatro veya fotoğraf kıyılarından daha uzakta bir kıyısını keşfetmiş olabilirler. Bunun örnekleri üzerinde duracağız ve buradan oyuna özgü olanı çıkarıp alacağız.

Şimdilik bazı oyunların isimlerini vermekle yetineceğiz. Fallout çizgisel olmayan oyun senaryosu açısından iyi bir örnek. Planescape Torment’in senaryosunda kilit noktada duran ölümsüzlüğün hem oyunun kurgusu hem de oyun formundaki karşılığı üzerine konuşmak gerekiyor. Karşı cephede Conter Strike ve Quake 3 Arena ve diğer senaryosuz oyunlar Wolfenstein 3 ET gibi oyun içi görev ve rollere sahip ardıllarıyla karşılaştırılarak ele alınabilir.  World of Warcraft, Knights Online ve Dungeon’s and Dragons Online ise hemen bir yere oturtamayacağımız bir noktada duruyorlar.

Adventure(Macera), Action Adventure(Aksiyon Macera), RPG(Rol Yapma Oyunları) türleri ve FPS türünün ciddiye alınabilecek bazı örnekleri senaryo tartışması açısından önem taşıyor.

 Son olarak Star Wars Knights of the Old Republic(KOTOR) oyununun bu tartışma açısından bitirici örneklerden biri olduğunu düşünüyorum. İyi bir senaryoya  örnek olarak sunduğumuz anlaşılmasın. Star Wars serisinin binbir filmi, kitabı ve oyununun içinde KOTOR bir zerredir aslında. Sinemanın iyi örnekleriyle karşılaştırıldığında oyunlar şu anda kundaktaki bebekler zaten, senaryoları neden farklı olsun ki? Sadece şunu itiraf edelim KOTOR gibi bir oyundan senaryoyu çekip almamız mümkün değildir.

Dramatik yapı bilgisayar oyununa kolaylıkla uyarlanabilir. Esas tartışılması gereken bunun ötesine nasıl geçebileceğimiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s