Simulasyon, sanallık ve kurgu

Yayınlandı: Mart 6, 2007 kafaayari tarafından Yazılar içinde
Etiketler:, , ,

Simulasyon ve sanal(virtual) arasında bir ilişki olduğu gerçek ama bu ilişkinin ne yönde, nasıl olduğu konusu tartışmalı. Varolan bütün bilgisayar oyunlarını simulasyon olarak görmek oyun tarihini yetersizden mükemmele ilerleyen bir çizgiye indirgemek anlamına gelmiyor mu? Örneğin Monkey Island serisinin ilk oyunları iki boyutlu etkileşimli bir çizgi film olarak görülemez ama bunları simulasyon olarak nitelendirmek de doğru olmayacaktır. Ortada bir kurgulanmış bir senaryo vardır. Bu senaryoya uygun olarak sanal ortamda görsel ve işitsel malzeme birleştirilmiştir. Bu senaryoda bazı noktalar belli seçenekler ve koşullarla birbirlerine bağlanmış ve bu da program olarak kodlanmıştır.

Karakterler, senaryo ve olaylar üzerine saatlerce konuşulabilir. Oyunu oynamak için durup bir düşünmek, olayları değerlendirmek, karakterin muzipliğini biraz da yaşamak gerekir. Bu haliyle Monkey Island serisinin yapısıyla bir FPS(First Person Shooter) oyununun yapısı çok farklıdır. 


Counter Strike’ı ele alalım. Bu tip bir oyun motoruyla gündeme gelir. Grafiklerin gerçeğe ne kadar yakın göründüğü üzerinde durulur. Ortada gelişkin bir senaryo olması beklenmez.  Oynanış şekliyle çelik refleksleri olanları mükafatlandırır.
İki oyun da sanal ortamda oynanmasına rağmen Counter Strike gerçekçiliğiyle Monkey Island ise belki de tam tersine kurgusuyla değerlendirilir. Counter Strite gibi oyunlar bir savaş belgeseline yaklaşabildiği oranda heyecan yaratır. Monkey Island gibi oyunlarsa bir komedi filmine.

Buradan hareketle şunu söyleyebiliriz: Monkey Island sanal ortamda kurgulanmış bir oyundur, Counter Strike ise oyun olarak piyasaya sürülmüş bir simulasyondur. Uçak simulatörüne binip onunla oyun oynayabilirsiniz, fakat bu onun bir oyun olduğu anlamına gelmeyecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s